Translate

piątek, 2 października 2020

SWOJĄ DROGĄ

 "Swoją drogą" to projekt fotograficzny zorganizowany przez platerowskie stowarzyszenie o przedziwnej i zagadkowej nazwie: Nadbużańskie Stowarzyszenie Oświatowo-Ekologiczne "Mężenin". To dzialanie realizowane w czasie Europejskich Dni Dziedzictwa, które dzieją się w całej Unii Europejskiej pod patronatem Rady Europy.
W ramach tego projektu poprowadziłem warsztaty fotograficzne we wsi Kornin Stary, która to wieś leży tuż przy Dubiczach Cerkiewnych a te z kolei leżą niedaleko Orli, sławnej nawet w Mongolii ze swojej szeptuchy. Moi studenci  samodzielnie skonstruowali aparaty fotograficzne po czym ruszyli w teren, by fotografować zabytki architektury drewnianej. W wiejskiej świetlicy, doskonale urządzonej, studenci samodzielnie wywoływali fotografie w ciemni i ogromnie zadowoleni z efektów swojej pracy poczuli chwilę szczęścia.
Kornin Stary to przepiękna malutka wieś z nieco ponad setką mieszkańców. Są tu dwie cerkwie, jedna mniejsza z XVII wieku, druga wielka z XIX wieku.  Ludzie są tu dwujęzyczni, między sobą mówią osobliwą odmianą języka białoruskiego, ze mną rozmawiali w języku polskim literackim. Przeróżnych historii ciekawych dowiedziałem się sklepie wiejskim, gdzie koncentruje się życie towarzyskie. Reportaż fotograficzny Marcina Bobryka, fotografie czarno-białe studenci.